Omemba srednjeveškega Krškega se v zgodovinskem viru prvič pojavi v 11. stoletju, ko je bilo ozemlje pod nadzorom Salzburga. Pozneje postane last Habsburžanov. Mestne pravice so bile naselju dodeljene leta 1477. V srednjem veku je bilo Krško pomembno trgovsko in obrtniško središče ob reki Savi.
Pomen Krškega je bil velik zaradi prometa, ki je potekal po Savi. V Krškem je bilo pristanišče in carinski urad. Od tukaj so z vozovi blago razvažali po Dolenjskem in na Kozjansko. Zaradi tega so bile razvite obrti (usnjarji, sedlarji, kolarji, krojači, gostilničarji, mesarji …), v mestu pa je bila tudi ladjedelnica za popravilo savskih ladij.
![]() ![]() ![]() |
Imena: Krško, Gurkfeld Leto ustanovitve: mestne pravice 1477 Ustanovitelj: cesar Friderik III. Zavetnik: Pomembni datumi:
|
O gradu in njegovih razvalinah še danes krožijo številne legende. Ena izmed njih govori o nastanku gradu, ki naj bi nastal v istem času kot grad Kozjak, sezidala pa naj bi ju brata velikana. Brata naj bi si orodje podajala po zraku, kadar pa sta bila žejna, sta se sklonila in pila vodo iz Temenice.
O grajskih razvalinah pa je najbolj zanimiva legenda o grajski kleti. Po tej pripovedki naj bi bila pod ruševinami gradu ohranjena globoka klet, v kateri so tri kadi, polne zlata in srebra. Zaklad varuje črn pes, ki mu iz gobca šviga plamen, poleg tega pa se okoli srednje kadi ovija velikanska bela kača s svetlo krono z vdelanim diamantom na glavi. Ta kača naj bi bila zakleta kraljična, ki čaka na pogumnega mladeniča, da jo reši. Ta mladenič bo rojen na kresni večer ob polnoči, in bo kačo ogovoril v božjem imenu. Takrat bo prekletstvo prekinjeno, prelepa kraljična pa bo postala mladeničeva žena. Pripovedka tudi pravi, da bo zibelka rešitelja zgrajena iz lesa smreke, ki raste med grajskimi razvalinami. Ker pa se je smreka posušila, je grad še vedno porušen, kraljična pa je še vedno ujeta v kačje telo.
Viri
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kr%C5%A1ko-Valvasor.jpg
https://www.druzinski-izleti.si/regije/jugovzhodna-slovenija/grad-fridrihstajn-kocevje.html
https://www.heraldry-wiki.com/wiki/File:Krsko.hagyu.jpg