Planina, v starejših virih tudi »Planina pri Rakeku«, je nekoč upravno spadala k Rakeku. Leta 1217 sta tu omenjena trg in mitnica. Ožje območje naselja je bilo že pred prvo omembo v posesti Goriških grofov. Prvotni grad Hošperk je bil v zgodovinskih virih prvič omenjen kot grad Unec (castrum Moevntz) leta 1295. Sedanji dvorec Hošperk, je bil zgrajen v začetku 17. stoletja.


V 17. stoletju je trg prejel od cesarja Ferdinanda II. pravico do sobotnega sejma, pa tudi pravico do letnega živinskega sejma na praznik Sv. Marjete.
Novo cesto proti Trstu so pričeli graditi leta 1830 in je pomembno pripomogla k razvoju Planine. Mogočne trške hiše iz tega obdobja, s širokimi napušči, obsežnimi dvorišči in nekdanjimi konjskimi hlevi, so bile namenjene tovornikom ali »furmanom«. Tovrstna prometna dejavnost je zamrla ob izgradnji Južne železnice. Od leta 1867 do leta 1875 je bil v Planini sedež okrajnega sodišča, nato so ga preselili v Logatec.
Planina![]() |
Imena: Planina, Planina pri Rakeku, Alben Leto ustanovitve: Ustanovitelj: srednjeveški trg se je razvil iz naselbine Alben pod gradom gospodov Albenskih Zavetnik: Pomembni datumi:
|
Na hribu Stari grad je bil po legendi grad imenovan Rob, ki je bil obdan z nasipom in precej debelim obzidjem. Od gradu do Unske koliševke naj bi bil speljan tudi skrivni rov. Vitez, ki je živel na gradu, naj bi se udeležil križarskih vojn. Njegov sin pa je živel od cestnega ropa. Oglejski patriarh Bertold (1182-1251) ga je zaradi pritožb posvaril, a se za svarilo očitno ni dosti brigal, ker ga je naslednje leto patriarh Bertold izobčil. Vitez je moral grad zapustiti. Umaknil se je na drugo stran Planinske doline in tam izsekal in iztrebil gozd. Nastal je tako imenovani laz. Vas Laze so tako nastale od imena laz. Tam si je postavil hišo, ki je bila bolj podobna trdnjavi kakor gradu. Od tega še zdaj stoji Krajnerjeva hiša, po domače Lekanova. Vitez, ki je še naprej ropal, je imel več sinov. V uradnih spisih se omenja Jakopova kmetija in Ivanova kmetija. To sta bila dva sina roparskega viteza, ki sta ustanovila Jakovico in Ivanje selo. Stari Planinski grad naj bi po mnenju tamkajšnjih prebivalcev sezidali Huni.
Viri
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valvasor_-Planina.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valvasor-_Grad_in_dvorec_Ho%C5%A1perk.jpg
http://planina.si/o-planini/zgodovina/zgodovina-planine