Prvič se ime naselbine Holermůs omenja v listini iz leta 1273. Čas, ko se prvič omenja Ormož, je bil čas bojev za vzhodno mejo med ogrskimi kralji in Salzburško nadškofijo, zato je že leta 1293 dobil iz strateških razlogov trške pravice, leta 1331 pa mestne pravice. Utrjen grad so postavili Ptujski gospodje zaradi obrambne meje z Madžari. Mesto Ormož se je razvijalo samostojno, grajske stavbe pa so bile od mesta ločene z obzidjem. V čast ptujskemu graščaku Frideriku, ki je mestu podelil mestne pravice, so mesto začeli imenovati Friedau, vendar se staro ime Holermuos ni povsem izgubilo. Po glasovnih spremembah skozi stoletja se je ime mesta oblikovalo v sedanje ime Ormož.
Mesto so velikokrat opustošili požari, razdejanje za seboj pa so pustili tudi Madžari leta 1487, Turki leta 1532, uporni Madžari leta 1605 in Kruci leta 1704. Mirnejše obdobje za razvoj mesta se je začelo šele v drugi polovici 18. stoletja. Ob običajnih mestnih privilegijih so imeli meščani pravico tudi do letnih sejmov, katerih tradicija se je ohranila do današnjih dni.
Ormož![]() ![]() |
Imena: Ormož, Friedau, Holermůs, Holrmues, Holrmůs Leto ustanovitve: leta 1331 so dodeljene mestne pravice Ustanovitelj: Herdegen in Friderik Ptujska Zavetnik: sv. Jakob Pomembni datumi:
|
Jeruzalem, majhen zaselek z velikim imenom, se dviga na 341 m nadmorske višine sredi mehkih gričev, poraslih z vinogradi. Legenda pravi, da so mu ime podarili slavni križarji, ki so se tu ustavili na svojih pohodih v Sveto deželo. Najbrž zato, ker jim je bilo nebeško lepo. Druga legenda pravi, da naj bi v cerkvico na Jeruzalemu prinesli podobo Žalostne Matere Božje – morda kakšen od križarjev, ki jo je tja postavil v zahvalo za preživetje, ko je pribežal iz tretje križarske vojne konec 12. stoletja.
Viri
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vischer_-Topographia_Ducatus_Stiria-089_Friedau-_Ormoz.jpg
https://www.heraldry-wiki.com/wiki/File:Ormoz.hagyu.jpg
https://www.stajerska.si/kultura-jeruzalem