Mokronog / Nassenfuß

Kot naselje se Mokronog prvič omenja 1137, kot trg pa 1279. Od obzidja postavljenega okoli leta 1340 je dokaj dobro ohranjen le štirioglati t. i. Strelov turn. Stolp se prvič omenja 1279, grad pa 1340. Župnijska cerkev je bila v slogu baročnega klasicizma postavljena od leta 1822 do leta 1824 na mestu starejše predhodnice, ki se je leta 1815 zrušila. Zvonik so leta 1940 preuredili po načrtih arhitekta Janeza Valentinčiča.

Mokronog je že zgodaj zaslovel po usnjarski in čevljarski obrti ter sejmih za podeželsko okolico, zlasti je bil znan po sejmih za trgovanje s prašiči.



Imena: Mokronog, Nassenfuß
Leto ustanovitve: naselje se kot trg omenja leta 1279
Ustanovitelj:
Zavetnik: sv. Egidij
Pomembni datumi:
  • 1137, najstarejši zapis imena Mokronog
  • 1279, omemba naselja z imenom Mokronog

Ime Mokronog je prvotno pomenilo prostor grajskih ruševin na Gorenjem Mokronogu in cerkve Sv. Petra. V staroslovanskem, poganskem obdobju (8. – 10. st.) so tam čestili božanstvo neba, ki je med drugim skrbelo tudi za dež. Vdolbine v skalah, ki jih ljudje razlagajo kot odtise božje noge so poznane širom po svetu. V Sloveniji je znan odtis noge sv. Uršule na Uršlji gori in studenec Božja noga na Svetih gorah nad Sotlo. Voda iz takih vdolbin velja za čudodelno. Na takih mestih so pogosto gradili cerkve, krščanska zamenjava za nebesnega boga je večkrat postal sv. Peter. Tudi cerkev Sv. Petra na Gorenjem Mokronogu je sezidana na skali. Zelo verjetna je misel, da je bila v tej skali nekoč vdolbina v obliki stopala, ki jo je napolnjevala mokrota. V njej so ljudje lahko videli sled boga Mokronoga, ki jim je nosil dež in blagostanje. In kot so pozneje prenesli ime Mokronoga v dolino, so že v 14. st. vključili podobo noge v trški pečatnik.

Viri

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mokronog_-_Valvasor.jpg
https://www.mokronog-trebelno.si/objava/70212
https://www.heraldry-wiki.com/wiki/File:Mokronog.hagyu.jpg