Velenje / Wöllan

Območje današnjega Velenja je bilo prvič omenjeno leta 1250, trg Velenje se v dokumentih prvič omenja leta 1264, nad starim trškim jedrom pa že stoletja gospoduje grad, ki je v zgodovinskih virih prvič omenjen leta 1270.

V 16. stoletju je Šaleška dolina postala eno od središč protestantskega življenja na Štajerskem. Največja pridobitev tega časa je bila šola, ki so jo v Velenju ustanovili protestantje. V srednjem veku je bila Šaleška dolina zaradi velikega števila gradov (preko 20) znana tudi kot »dolina gradov«, ime pa se je ohranilo vse do danes.

Leta 1801 je v Velenju izbruhnil velik požar, ki je upepelil celotni trg, skupaj s cerkvijo sv. Marije. Velenje je v tem obdobju predstavljalo le majhen trg, ki je po velikosti zaostajal za Šoštanjem. Nekoliko močnejši gospodarski razmah je Velenje doživelo šele konec 19. in v začetku 20. stoletja, ko so v bližini Velenja odprli premogovnik. Premogovništvo je na razvoj trga sicer vplivalo le posredno, saj Velenje v tem času še ni bila rudarska naselbina.

V Velenju so bili konec 19. stoletja razviti predvsem trgovina, žagarski in lesnopredelovalni obrati, pomembna gospodarska panoga pa je vseskozi ostajalo kmetijstvo.


Velenje

Imena: Velenje, Wöllan
Leto ustanovitve: pred sredino 13. stoletja pridobljene določene trške pravice
Ustanovitelj: Vovbrški grofje
Zavetnik: sv. Martin
Pomembni datumi:
  • 1374–1480, omembe kraja kot Stara vas ali Staro Velenje naproti takrat že obstoječega Novega Velenja
  • 1264, omemba treh tržanov iz Velenja
  • 1270, omemba gradu na griču južno od Pake
  • 1348, omemba novega naselja pod gradom, Novo Velenje

Viri

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:344_Schlo%C3%9F_W%C3%B6llan_%E2%80%94_Velenje_-_J.F.Kaiser_Lithografirte_Ansichten_der_Steiermark_1830.jpg